Bitlisli öğrencilerinden bilim ve teknolojiye katkı

Bitlisli öğrencilerinden bilim ve teknolojiye katkı


Bitlis'teki Hikmet Kiler Fen Lisesi öğrencileri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu işbirliğiyle geliştirdikleri projelerle birer bilim adamı olmaya yolunda ilerliyorlar.
Öğrenciler tarafından hazırlanan yol çizgisinden çıkarak otomatik duran araba, robotmatik, otomatik zincirli araba lastiği, çimenden enerji elde edilmesi, kalp ritmine göre ayarlanabilen emniyet kemeri ve daha birçok proje sergilendi. İl Milli Eğitim Müdürü Korkmaz, öğrenciler tarafından geliştirilen projelerle yakından ilgilenerek, tek tek bilgi aldı.
Hikmet Kiler Fen Lisesi Müdürü Erol Birişik, geliştirilen projeler hakkında bilgiler vererek, TÜBİTAK ve okullarının düzenlemiş olduğu 4006 Bilim Fuarının bu yıl 9'uncusunun düzenlendiğini söyledi. Öğrenciler tarafından toplamda 82 proje hazırladığını ifade eden Birişik, "9, 10 ve 11'nci sınıf öğrencilerimiz tarafından bu yıl toplamda 80 proje hazırlandı. Ancak öğretmenlerimiz tarafından seçilen ve sergilenmeye layık görülen 28 projeyi okulumuzda sergiliyoruz. Projelerimizdeki gerçek gaye, hepimizin bildiği gibi bu fuarlar öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı ve bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenci metotlarından biridir. Bilim fuarları genç bireylerin bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu amaç doğrultusunda okulumuzda açmış olduğumuz sergide öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin özverisi ile hazırlanan projelerimizi tanıtıyoruz. Mevcut projeler içinde görevli 39 öğrencimiz ve 10 danışman öğretmenimiz bulunmaktadır. Projelerimiz fen ağırlıklı olmaktadır" diye konuştu.
Projelerin birçoğunun gelişim aşamasında olduğunu ifade eden Okul Müdürü Erol Birişik, "Öğrencilerimizin bu yıl sonunda ve gelecek yıl içinde projelerimize yapacakları katkılarla Türkiye genelinde ve bölgede TÜBİTAK yarışmalarına gönderilerek ve buralarda da sergileneceğine inanıyorum. Projelerimiz içinde gerçek anlamda toplumun refahını arttıracak, bilime ve teknolojiye katkı sunacağına inandığım birçok projemiz mevcuttur" diye konuştu.

Yazar Hakkında:

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Bitlis Haberleri, Bitlis Haber, Son Dakika Bitlis Tatvan Haberleri - Bitlis Tatvan Haber

Son Dakika Bitlis Haberleri,Bitlis, Bitlis Haber, Tatvan, Tatvan Haberleri, Ahlat, Ahlat Haberleri, Adilcevaz, Adilcevaz Haberleri,Hizan, Hizan Haberleri,Mutki, Mutki Haberleri,Güroymak, Güroymak Haberleri, Van Haberleri Sitesi. https://www.bitlistatvanhaber.com/

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript Devre Dışı BırakLütfen Tüm Widget'ı Görmek İçin Javascript'i Etkinleştirin